UZMAN PEDAGOG DESTEĞİ NEDEN ÖNEMLİ?

Anne babaların çocukların gelişim dönemiyle ilgili zaman zaman kaygıları olabilir. Çevrenin baskısı anne babanın artan kaygısı çocuklara ulaşabilecek yardımları engelleyerek süreci olumsuz etkiler.

Çocuklarımızın kendilerine has dünyalarını çok iyi tanımak gerekir. Çünkü bir davranışın problem olup olmadığına karar vermek için öncelikle çocuğumuzu bir birey olarak iyi tanımalıyız. Davranış problemleri olarak sıralayabileceğimiz; alt ıslatma, altına yapma, konuşma güçlüğü, inatçılık, kardeş kıskançlığı, mastürbasyon, korku, okul fobisi, okul başarısızlığı, saldırganlık, parmak emme, tırnak yeme, özgüven eksikliği, tik bozukluğu, yalan söyleme, yemek yememe gibi davranışların aslında anne-baba ve ebeveynler olarak bizlere mesajları vardır. Bir problem davranışın öncelikle fizyolojik temelli olup olmadığına bakılmalıdır. Eğer fizyolojik bir durum yoksa bu davranışın psikolojik kökeniyle ilgilenilmelidir.

Neden mi?

Çünkü farkına bile varmadan biz yetişkinler zaman zaman kendimizi ifade ederken dolaylı yollar seçeriz. Sevgiye ihtiyacımız varken eşimize ne kadar duygusuz bir insan olduğunu söyleyebiliriz. Ya da ev içinde yüklendiğimiz sorumluluklar bizi yoruyorsa etrafımızdaki insanların yardımlarına ihtiyacımız olduğunu etrafımızdaki insanların ne kadar duyarsız olduklarından şikayet ederek paylaşırız. Yani ihtiyaçlarımız nettir, açıktır fakat ifade ederken hissettiklerimizi olduğu gibi ifade etmeyiz. Avuçlarımıza küçücük masum varlıklar olarak doğan yavrularımız yaşantılarımız yoluyla bizleri örnek alarak ihtiyaçlarını ifade etmeyi öğrenirler.

Çocuğunuzun davranış problemi ne olursa olsun, öncelikle anne baba olan siz yetişkinlere ne mesajı olduğunu düşünmek önemlidir. Sonrasında ise neden ihtiyaçlarını ifade etmek için böyle bir yol tercih etti bunu düşünmeliyiz. Çocuklarımız her şeyden önce bir bireydirler. Onların da duyguları, düşünceleri vardır. Çocuğunuzun davranış problemlerine yönelik çözüm için ilk farkındalık bu problemin çocuğun gözünden nasıl göründüğünü anlayabilmektir. Onun ne gördüğünü duyduğumuzda bu bizim çözümümüz için kazandığımız ilk anahtar olacaktır.

Gelin uzman pedagog desteğiyle problemleri birlikte yeniden değerlendirelim. Çocuğunuzun ne gördüğünü, siz anne-babaların neleri anladığını yeniden gözden geçirelim. Yaşamınıza taze bir nefes, yeni bir değer katalım; Hayat Psikolojik Danışmalıkta buluşalım