PARMAK EMME

Bebekler Neden Parmak Emer?
Bebekler beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için doğuştan getirdikleri refleksle ağızlarına gelen her şeyi emerler. Bebeklerin bu alışkanlığı anne karnında başlar. Bebeklerin doğuştan sahip oldukları en güçlü refleksin, emme refleksi olduğu biliniyor. Bebek yaşamak için emmek zorundadır. Emme aynı zamanda bebek için haz veren bir faaliyet ve psikolojik doyum sağlar. Emme davranışı beslenme amacıyla başlar daha sonra alışkanlık haline gelir. Bebek parmak emmekten haz alır. Bebeğin gördüğü şeyleri emmesi, hem emme iç güdüsünü doyurma hem de dış dünyayı tanıma ihtiyacından kaynaklanmaktadır. Bu davranışıyla bebek dış dünyayı keşfetmektedir. Büyüdükçe dış dünyayı araştırır, yeni yeni şeyler keşfeder ve bir süre sonra emme davranışından vazgeçer. Çocukların parmaklarının emmelerinin altında psikolojik bir problem aranmamalıdır. Çocuklar bu davranışı diş çıkarırken, uykuya dalarken ya da yeni bir kardeşi olduğu zaman yapabilirler.
Parmak Emme Alışkanlığı
Parmak emme çocuklarda 5 yaşına kadar devam edebilen zararsız bir davranıştır. Fakat 5 yaşından sonraki parmak emme alışkanlığının bebeklik yıllarında alıştığı parmak emme davranışından farklı olacağı ve bu davranışın altında başka mesajlar olabileceği unutulmamalıdır. . İleri ki yaşlarda devam eden parmak emme davranışında mutlaka çocuğun yaşadığı ve üstesinden gelemediği bir durum olduğu mesajını almalıyız. Anne ya da babadan birinin kaybı, boşanma, kardeş doğumu, kıskançlık, anne babanın uzun seyahatlere çıkması ya da ani korku gibi durumlarda davranış tekrar görülmeye başlayabilir.
Çocuklar kendilerini yalnız ve güvensiz hissettiklerinde, yeterli ilgi ve sevgi görmediklerinde kendilerini bu davranışla rahatlatmak ve güvende hissetmek isterler. Parmak emme onların rahatlama ve hissettikleri duyguları ifade etme yoludur. Çocuk bu davranışıyla yardıma, ilgi ve sevgiye ihtiyacı olduğunu ifade eder.
Parmak emme çocukta sağlık sorunlarına yol açar. Dil ve damak yapısında bozulmalarına yol açabilir. Ek olarak dudaklarda çatlama, el ve tırnaklarda enfeksiyon, emilen parmakta incelme ve koyulaşma, ağız ve diş yapısında problemler, temiz olmayan elin ağza alınması ile değişik hastalıkların bulaşması kolaylaşır. Aynı zamanda gelişim açısından çocuğun normal basamaklardan geçerek psikolojik olarak büyüme konusunda bir direnç oluşturabilir. Parmak emme alışkanlığı gece uyurken de devam ediyorsa diş bozulmalarında daha etkili olur ve bunun sonucunda üst çene de darlık yani V şeklinde çene kavisi oluşur.
Çocuklar Neden Parmak Emer?
-Çevrelerinde parmak emmen birilerini model aldıkları zaman
-Yeni kardeşin dünyaya gelmesinde
-Zorlukla karşılaştıklarında utanma, sıkılma ve yorgunluk belirtisi gibi
-Sevgi ve güven eksikliği sonucu kendini değersiz hissetmesi nedeniyle
-Evde yalnız kalması, vakit geçirebileceği bir arkadaşının olmaması gibi can sıkıntısı yaşadığı durumlar nedeniyle
-Aile içi huzursuzluk ve boşanma, sevilen birinin ölümü, yeni bir eve taşınma, hastalanma gibi travmatik olaylarla karşı karşıya kalması
-Annenin aşırı koruyucu tutumu nedeniyle anneye karşı bağımlılık oluşması
-Memeden erken koparılmışsa
-Ek besinlerde zorlanmışsa parmaklarını emer.
Anne Babalar Ne Yapmalıdır?
-Bu alışkanlık çocuğa rahatlama ve güven sağladığı için anne-babalar bu davranışı bir süre görmezden gelmeli, telaşa kapılmadan, sabırla karşılamalı ve bu davranışıyla sürekli ilgilenmemelidir.
-Çocuğunuz uykuya dalma zamanlarında bu davranışı gösteriyorsa, uykuya geçiş zamanında ilgiye ihtiyacı var demektir. Onun için ona masal anlatarak uyumasını sağlamanız, davranış değişikliğine önemli etki yapacaktır.
-Çocuk uykuya geçerken parmak emiyorsa uyuduktan sonra elin ağızdan çekilmesi ve yatarken ele eldiven geçirilmesi uygun olur.
-Parmak emme davranışını gösterdiğinde dikkati başka şeylere çekilerek unutturulmaya çalışılabilir.
ÖRNEĞİN: Eline oyuncak vermek, başka bir faaliyete yöneltme, şarkı ya da tekerleme söyleme gibi…
-Parmak emme çocuğun okula başlamasıyla hızla azalır. Çocuğa mümkün olduğunca sabırlı davranarak, bu alışkanlığın bebekçe bir davranış olduğunu, başkalarının gözüne hoş görünmeyeceği basit bir dille anlatılabilir.
-Çocuk davranışı bırakmadığında hemen hayal kırıklığına uğramayın. Çocuğun uzun bir süre alışkanlıktan vazgeçmesi kolay olmayabilir ve profesyonel desteğe ihtiyacınız olabilir.