Erken Boşalmayı Anlamak

Erken boşalma (EB) nedir? Cevaplandırması kolay bir soru olduğunu düşünebilirsiniz, ancak bu kime sorduğunuza bağlıdır. Modern seks terapisinin kurucuları olan Masters ve Johnson (1970), erken boşalmayı erkeğin cinsel ilişkilerinin %50’si ya da daha fazlasında kadın orgazma ulaşmadan önce boşalması şeklinde tanımlamışlardır. EB bazen giriş ile boşalma arasındaki “normal” süreyi tutturamama sorunu olarak tanımlanır. Hatta çalışmalarda EB’nin belirli bir birleşme süresi olarak bile tanımlandığı olmuştur: Bir dakikadan, iki, üç, dört, beş, yedi veya 10 dakikadan az; bu sürelerin her biri de farklı bir nedene bağlı oluyordu. Bazıları da EB’yi vajinanın içindeyken yapılan ileri doğru itme hareketlerinin sayısı ile tanımlamayı önermişlerdir: sekiz itme hareketi, on beş itme hareketi.

Erken boşalmanın en iyi bilimsel tanımlaması, erkeğin cinsel birleşmelerin çoğunda ne zaman boşalacağını istemli, bilinçli olarak kontrol edememesi ya da bunu belirleyememesidir. En yararlı tanımlamanın bu olduğunu düşünüyoruz çünkü bilinçli kontrol çiftlerin kişilerarası ilişki, işbirliği, ve yakınlık sorunlarını birtakım mekanik ya da sayısal tanımlamalardan daha iyi yansıtmaktadır.

Çağdaş popüler kültür cinsellikten maksimum düzeyde zevk alabilmek için erkeğin cinsel birleşme sırasında en az bir saat boşalmaması gerektiğini dayatmaktadır! Cinsel performansla ilgili bu tür mitler erkeğin ve çiftin cinsel doyumu üzerinde en olumsuz etkileri yapan nedenler arasındadır.

Geniş Kapsamlı Yaklaşım

İlişkinizde EB sorunu yaşıyorsanız, ve özellikle de EB tedavisi için sık kullanılan teknikleri denemiş ve başarısız olmuş bir çift iseniz, size sorunun tedavisine yönelik geniş kapsamlı deneyimlerimiz, klinik bilgilerimiz ışığında ayrıntılı bir yaklaşım sunuyoruz. Bizim yaklaşımımız, sorununuzun karmaşıklığını kavramanıza yardımcı olacak şekilde, EB’nın bedensel, zihinsel ve ilişkisel yönlerini bütünleştirmektedir. Böylece, kendinizi ve partnerinizi daha iyi anlayabilecek, EB’yı sizin ve eşinizin nasıl yaşadığınızla ilgili karşılıklı olarak empati geliştirecek, ve değişmek için gösterdiğiniz çabaları düzenleyen ayrıntılı bir plan yapmanızı sağlayacak. Bu biyopsikososyal yaklaşım yalnızca çabuk boşalmanın üstesinden gelmenize yardımcı olmakla kalmayıp aranızdaki yakınlığı ve cinsel hazzı da derinleştirecek.

EB İle İlgili Bilginizi Sınayın

EB ile ilgili gerçekte ne kadar bilginiz var? Okumaya devam etmeden önce bu kısa doğru-yanlış testini yapın.

Doğru Yanlış Erkeklerin çoğunluğu cinsel birleşmeyi yirmi-otuz dakika sürdürür.

Doğru Yanlış İyi bir aşık eşi orgazm oluncaya kadar cinsel birleşmeyi uzatır.

Doğru Yanlış Kadınlar da erkekler gibi cinsel birleşme sırasında bir tek kez orgazm olur.

Doğru Yanlış Cinsel birleşme sırasında iki ila yedi dakika içinde boşalan erkekler boşalmayı iyi kontrol edemez.

Doğru Yanlış EB’nın nedeni çok fazla mastürbasyon yapmaktır, özellikle de ergenlik çağında.

Doğru Yanlış Çoğu kadın için cinsel ilişki sırasında penisin ileri doğru itme hareketi orgazm olmak için yeterlidir.

Doğru Yanlış EB her zaman psikolojik sorunlardan kaynaklanır.

Doğru Yanlış EB ile başa çıkmak için kadının daha az erotik olması ve erkeğin uyarılmayı azaltması gerekir.

Doğru Yanlış EB tabiatın doğurganlığı arttırma yoludur.

Doğru Yanlış EB ilişkide güç mücadelesinin bir sembolüdür.

Aslında, bu maddelerin her biri yanlıştır. EB ile ilgili eski ve yeni mitler pek çoktur Bunlar arasında EB’nin basit, sancısız bir sorun olduğu; isteyerek yapıldığı; tamamen psikolojik olduğu; kadının hatası olduğu; cinsel yetersizliğe işaret ettiği; çok fazla ya da çok hızlı mastürbasyon yapmaktan kaynaklandığı; düşmanlık duygularını gösterdiği; erkek bencilliğinin bir göstergesi olduğu; herkes için aynı olduğu; tek bir nedene bağlı ve tek bir tedavisi olan bir sorun olduğu; ve çaresiz bir problem olduğu sayılabilir.

EB İle İlgili Gerçekler

EB en sık karşılaşılan erkek cinsel sorunudur. Ergenlik çağında olan ve genç yetişkin erkeklerin çoğunluğu cinsel yaşantılarının başlarında erken boşalırlar. Çoğu erkek, deneyim kazandıkça, boşalmayı kontrol edebilir. Bununla birlikte, yaklaşık on erkekten üçünde erken boşalma süreklilik kazanmaktadır.

İşin iyi tarafı, EB’nın anlaşılabilir ve değiştirilebilir bir sorun olmasıdır. Boşalmayı kontrol etmeyi öğrenmekle cinsel doyumunuzu – ve eşinizinkini – arttırabilirsiniz. Bütün mesele komplike, çok nedenli, çok boyutlu olan EB sorununu ele almak ve boşalmayı daha iyi kontrol ederek cinselliğin tadını çıkarmaktır.

EB tek nedeni ve tek çözümü olan basit bir problem değildir. Aslında EB’nın dokuz farklı tipi vardır. EB, hem nedenleri, hem de sonuçları bakımından biyolojik, psikolojik, ve ilişkisel faktörler içermektedir. Başarılı bir değişim programının tüm ilgili faktörleri kapsaması gerekir. Başarılı bir değişim programı, aynı zamanda, sorunun tekrarlaması durumuna ilişkin bir plan da içermelidir. Bizim yaklaşımımız tüm bu konuları ele almanıza yardımcı olacağı için etkilidir.

Yalnız olmadığınızın farkına varmak yararlıdır. Suçluluk, utanç, suçlama ve karşı-suçlama gereksizdir; bunlar EB’yı çözerek eşinizle birlikte cinselliğin hazzını yaşamak isteğinizi köreltir.

Erkek Cinselliğini Anlamak

Bir zamanlar ne kadar erkekseniz o kadar çabuk boşaldığınıza inanılırdı. Oysa ki, seks ve cinsellik penisten, cinsel birleşmeden ve orgazmdan daha fazlasını içerir. Cinsellik sevgiyi, hazzı, oyunları, erotizmi, birleşmeyi, orgazmı, şefkati ve yaşam tutkusunu paylaşmak ve bundan zevk almak ile ilişkilidir.

Erkek cinselliğinin önemli avantajı, genç erkeklerin isteği, uyarılmayı ve orgazmı kolay ve öngörülebilir bulmalarıdır. Ergenler cinselliği erkekliğin bütünleyici bir parçası olarak değerlendirmeye özendirilmektedir. Erkekler cinselliği otomatik ve – iyisiyle kötüsüyle – özerk olarak görmeyi öğrenirler. Bir başka deyişle, erkeğin istek, uyarılma ve orgazm elde etmek için kadından gelen hiçbir şeye ihtiyacı yoktur.

Cinselliğe bu bakış, erkek ve ilişkisi yıllandıkça problem yaratır. Sağlıklı cinsellik özerkliği değil yakınlığı ve etkileşimi içerir. Boşalmayı kontrol etmeyi öğrenme kişilerarası bir süreçtir, bireysel değil.