Bireysel, Çift ya da Cinsel Terapistinizi Seçmek

Erkekler ve çiftler bir terapiste danışmaktan genellikle çekinirler çünkü bunun bir çılgınlık işareti olduğunu, bir yetersizliğin itirafı olduğunu, ya da hayatlarının ve ilişkilerinin dar boğazda olduğunu kabul etmek anlamına geldiğini düşünürler. Gerçekte ise, profesyonel yardım aramak psikolojik aklın ve gücün bir işaretidir. Bireysel, çift ya da cinsel terapiye başlamanız, bir sorun olduğunu fark ettiğiniz ve sorunları çözmeyi taahhüt ettiğiniz; hem bireysel, hem de çift olarak gelişmek istediğiniz anlamına gelir.

Ruhsal sağlık alanı aklı karıştırabilir. Çift ve cinsel terapiler klinik alt özelleşme alanlarıdır. Bu terapiler psikologlar, sosyal çalışmacılar, evlilik terapistleri, psikiyatristler ve din danışmanları gibi çeşitli profesyonel gruplar tarafından uygulanabilir

Birçok kişi, ruh sağlığını da kapsayan sağlık sigortası bulunduğu için özel sağlık hizmetlerinden yararlanabilir. Parasal kaynakları ya da sigortası olmayanlar kent ya da yerel yönetime bağlı ruh sağlığı kliniklerini, bir üniversite ya da tıp fakültesinin ayaktan hasta kabul eden ruh sağlığı kliniklerini, ya da bir aile hizmetleri merkezini tercih edebilir. Bazı kliniklerin değişken bir ücretlendirme ölçeği vardır (ücret, ödeme gücünüze bağlıdır).

Bir terapist seçerken, referanslarını ve uzmanlık alanlarını sormakta tereddüt etmeyin. Uzmana terapinin hangi noktalara odaklanacağını, ne kadar sürmesinin beklenebileceğini, ve özel olarak cinsel problemlerin mi, yoksa daha genel olarak bireysel sorunların, iletişimin ve ilişki meselelerinin mi üzerinde durulacağını sorun. Üniversite diplomaları ve lisans belgeleri gibi referansları sormak için özellikle dikkat edin. Kendilerine kişisel danışman, evlilik danışmanı, ya da seks danışmanı gibi isimler veren kişilere karşı özellikle tedbirli olun. Her alanda yeterli nitelikleri taşımayan – bazıları da düpedüz şarlatan olan – kişiler bulunmaktadır.

Sevk edilmek için en iyi yollardan birisi, bir psikoloji derneği, evlilik ve aile terapileri derneği, ruh sağlığı derneği gibi yerel bir mesleki örgüte başvurmaktır. Sizi göndermesi için bir aile hekimine, bir din adamına, ya da güvendiğiniz bir arkadaşınıza sorabilirsiniz. Eğer bir üniversitenin ya da tıp fakültesinin yakınında oturuyorsanız, hangi ruhsal ve cinsel sağlık hizmetlerini verdiklerini öğrenmek için arayabilirsiniz

Kiminle çalışmak istediğinize karar vermeden önce iki ya da üç terapistle konuşmakta özgür hissedin. Terapistle ilişkinizde ne derecede rahat olduğunuza, aranızdaki uyuma, terapistin eşlerle çalışmak için özel becerisi olup olmadığına, ve terapistin soruna ilişkin değerlendirmesinin ve tedavi yaklaşımının size mantıklı gelip gelmediğine dikkat edin.

Bir kez başladıktan sonra, terapinin yardımcı olması için bir şans tanıyın. Mucizevi tedaviler pek azdır. Değişim için kendinizi vermeniz gerekir ve değişim yavaş yavaş ilerleyen ve genellikle de zor geçen bir süreçtir. Bazıları kısa-dönemli tedaviden (on seanstan az) yararlanırsa da, çoğu kişi tedavi sürecinin dört ay ile bir yıl arasında, veya daha uzun bir süre gerektirdiğini fark eder. Terapistin rolü karar veren olmaktan çok danışmanlık veren kişi olmaktır. Terapi, hem seans sırasında, hem de evde çaba göstermenizi gerektirir. Terapi tutumların, duyguların ve davranışların değişmesine yardımcı olur. Profesyonel yardım aramak cesaret gerektirse de, terapinin bireysel, ilişkiden kaynaklanan, ve cinsel problemleri değerlendirmek ve değiştirmek için muazzam faydası olabilir.