Merhabalar

Ben Ayşe Kurt

Osmaniye’de doğdum ve halen Osmaniye’de yaşıyorum. Evliyim dünya tatlısı Elif Yaren ile Mehmet Selimin annesiyim. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimimi burada tamamladım. Lisans eğitimimi; Çukurova Üniversitesinde Psikolojik Danışma ve Rehberlik bölümünü bitirerek tamamladım.

Üniversite mezuniyetimden sonra çok ilgi duyduğum “Aile” konusunda kendimi yetiştirmeye ve uzmanlaşmaya karar verdim. 2012 yılında Adana Sistemik Terapi Enstitüsünde Aile Danışmanlığı eğitimimi tamamladım. 2013 yılının Ocak ayında Adana Sistemik Terapi Enstitü başkanı Prof. Dr. Turan AKBAŞ –If Weinheim Aile ve Evlilik Terapisi Enstitüsü (Almanya) ortaklığında yürütülen Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlayarak “Sistemik Psikoterapist” unvanını aldım. Bu terapi eğitimi yaklaşık 4 yıla yayılmış bir süreçtir. Bu nedenle uzaktan eğitim ve kısa dönemli eğitim programlarıyla benzerlik göstermez. Psikoterapist unvanını alabilmek için en önemli ve ilk koşul kendi bireysel terapi sürecinizi tamamlamış olmanızdır. Almanya If Weinheim Aile ve Evlilik Terapisi Enstitüsü bu alandaki en eski ve köklü kuruluştur. Terapi eğitiminde psikoterapist olacak kişinin önce kendi içsel yolculuğunu tamamlamasını öngörürler. Çünkü terapi sürecini başarısız kılacak en büyük olasılık danışanın probleminin terapistin problemini harekete geçirmesidir. Burada yardım eden uzman ile yardım alan danışan dengesi bozulacak ve terapist yardım alan konumuna gerileyecektir.

Profesyonel destek almak için sizin için özel olan duygularınızı, düşüncelerinizi ve hayat hikayelerinizi paylaşmaya karar verdiğinizde; seçtiğiniz terapist sizin mahremiyetinize saygı duymalı ve kendi terapi sürecini tamamlamış olmalıdır. Çünkü terapi sürecinde yanlış atılmış bir adım danışanın hayatına yara açmakla beraber psikolojik destek almaya dair olumsuz fikirler kazanmasına da yol açacaktır.

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde Psikolojik Danışman olarak çalıştığım 5 yıl içerisinde ilkokul, ortaokul grubu öğrenci ve ailelerini gözlemleme ve çalışma fırsatım oldu. Çalışma alanıma giren bu geniş yaş aralığı nedeniyle zihinsel, duygusal, sosyal gelişim özellikleri; içinde bulundukları döneme bağlı problemleri ve ailelerinin bu süreçle ilgili tutum ve davranışları hakkında deneyim sahibi olma fırsatını yakaladım.

Şimdi ise hayalini kurduğum kendi işyerimde HAYAT PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK MERKEZİNDE çalışıyorum. Gelişim ve değişim hayat boyu devam eden bir süreçtir. Hiç durmadan kendimi yenileyerek ve gelişerek sizlere profesyonel psikolojik destek hizmeti vermeye devam edeceğim. Yaşamımızın lezzetini almamıza engel olan şeyler içimizde çoğaltıp büyüttüklerimizdir. Bunları ayrıştırıp güzellikleri görebilme becerisi yine bizlere aittir. Terapi sadece içimizde var olan bu gücü ve beceriyi keşfetme yolculuğuna eşlik eder. Kendiniz için iyi bir şey yapın ihtiyaç duyduğunuzda profesyonel destek alın…